Dieta (nie)oczywista

Opublikowano: 13.03.2013 r.

Niejedzenie mięsa może nas uchronić przed wieloma chorobami. Badania dowiodły, że wegetarianie mają niższy poziom cholesterolu, rzadziej chorują na nadciśnienie, nowotwory, cukrzycę oraz miażdżycę.

Cudowne właściwości siemienia lnianego

Siemię lniane to nasiona lnu, stosowane od bardzo dawna zarówno w kuchni, jako składnik wielu potraw, jak i w medycynie, jako doskonały środek leczniczy. Spożywanie nasion lnu jest bardzo istotne, ponieważ zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na kwasy tłuszczowe Omega-3. Dlatego wśród tłuszczy roślinnych powinno się stosować olej lniany. Należy pamiętać, iż przechowuje się go w lodówce i stosuje tylko i wyłącznie na zimno! Nie należy go podgrzewać i używać do smażenia czy pieczenia, ponieważ traci swoje właściwości. Nasiona lnu powinno się mielić, ponieważ niezmielone, nie są trawione przez nasz organizm. Najlepiej kupować siemię lniane w całości i mielić bezpośrednio przed spożyciem w młynku do kawy lub blenderze. Możemy dodawać siemię do koktajli owocowych, jogurtu lub owsianki. Pomieszane z innymi zbożami okazuje się doskonałe do wypieków. Z siemienia lnianego można również spożywać kleik, który tworzy się poprzez zalanie zmielonych ziaren ciepłą wodą. Nie powinna być ona gorąca, ponieważ tak jak w przypadku obróbki termicznej oleju lnianego, traci się zdrowe kwasy tłuszczowe. Nasiona lnu są bogate w witaminy, minerały (żelazo, cynk, magnez, wapń) oraz błonnik. Zalecane w przypadku problemów ze skórą, wzmacniają nasze włosy i paznokcie. Siemię korzystnie wpływa na układ trawienny. Stosuje się go również w przypadku zaburzeń hormonalnych.

PASTA FASOLOWA DO KANAPEK
Składniki:
· 1 puszka białej fasoli
· 2 łyżki mielonego siemienia lnianego
· 2 małe ząbki czosnku
· 2 łyżki oliwy z oliwek (bądź innego oleju roślinnego)
· 1 łyżka soku z cytryny
· ostra papryka
· sól i pieprz
· szczypiorek do posypania
Zamiast fasoli z puszki możemy użyć fasoli suchej, wcześniej namoczonej i ugotowanej. Jeśli nie mamy mielonego siemienia lnianego to najpierw mielimy ziarna w blenderze, później w osobnym pojemniku fasolę do momentu uzyskania gładkiej masy. Dodajemy wyciśnięte ząbki czosnku oraz oliwę i sok z cytryny. Jeśli konsystencja pasty jest „za sucha”, możemy dodać jeszcze trochę oliwy. Dodajemy mielone siemię i doprawiamy solą, ostrą papryką oraz pieprzem – wszystko dobrze mieszamy. Gotową pastą smarujemy pieczywo i posypujemy szczypiorkiem.

Smacznego!

Strony: 1 2

Autor: Regina Falange

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane posty

Notariusz i odpis z księgi wieczystej to nie wszystko! Jak nie wpaść w sidła zastawione przez poprzedniego właściciela i ustawodawcę.Adwokat Mirosław Szymura odmówił nam odpowiedzi na przesłane mu pytania. Pytania skierowane do Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach również (...)
Zalety i wady finansowania inwestycji poprzez venture capitalKorzyści z inwestycji venture capital zdecydowanie przewyższają wynikające z tego faktu ograniczenia i wpływają korzystnie na konkurencyjność (...)
Geniusz z tego Owsiaka!Zdumiewająco głupi ludzie finansują obelgi pod własnym adresem. Rok w rok.
A mógł ugryźć! Dlaczego nie znoszę miejskich posiadaczy psów.Mieszczuchy męczą psy trzymając je w betonoewych klitkach, a kiedy je wyprowadzają, to męczą współobywateli psimi kupami i ryzykiem pogryzienia.